Az informatikusok egyik svájci bicskája a Hiren's Boot CD (röviden HBCD), amely letölthető a http://www.hirensbootcd.org/download/ oldalról.
Az informatikusok egyik svájci bicskája a Hiren's Boot CD (röviden HBCD), amely letölthető a http://www.hirensbootcd.org/download/ oldalról.
Az ISO-t kiírhatjuk letöltés után azonnal CD-re, DVD-re, vagy akár egy bootolható pendrivera is, pl. a YUMI segítségével, ugyanezzel a módszerrel: https://itfroccs.hu/windows_xp_telepitese_pendrive_rol_yumi_segitsegevel. Fontos: ha USB-ről bootolunk újabb gépen, USB2-es aljzatba dugjuk a pendriveot, mert a Mini XP nem ismeri az USB3-at.
Kiírás előtt viszont testre is szabhatjuk. A kicsomagolt ZIP-ből indítsuk el a HBCDCustomizer.exe-t, válasszuk ki letöltött ISO-t, és egy mappát, ahova ki lehet bontani.
Az Extract ISO gombra a program kibontja az adott mappába a HBCD tartalmát majd kiírja, hogy adjuk hozzá a célmappa\CD mappába a szükséges plusz fileokat, programokat. Lehetőleg hordozható/portable programokat tegyünk ide, azok biztosan el fognak indulni. Nekem amúgy megfelelnek az alap programok, pluszban csak a Far Managert szoktam bepakolni az ISO-ba. Miután ezt megtettük, a Make ISO-ra kattintva elkészül a testre szabott, saját HBCD-nk.
Mit is tud a HBCD?
Végig lehet olvasni a honlapjukon, hogy milyen programok vannak benne, de a teljesség igénye nélkül felsorolom, amelyeket én jobbára használni szoktam. A régebbi verziókban még voltak fizetős programok is, pl. Norton Ghost, Acronis True Image, de ezeket licencproblémák miatt kivették, most már csak ingyenes és sharaware programokat tartalmaz.
- memtest86 – memóriatesztelő, ezt a bootkor ki már ki is tudjuk választani.
-
DOS programok:
- hdsentinel for dos (nem olyan átfogó, mint a windowsos verzió, de azért már képet kapunk a merevlemez állapotáról)
- a különböző merevlemezgyártók szoftverei, Seagate, Maxtor Powermax, Samsung Hutil, amelyekkel finomhangolni, formázni, tesztelni lehet az adott márkájú merevlemezeket
- Volkov Commander, hosszú filenév támogatással (igazából csak a fenti két programot szoktam használni DOS-ból, a VC-t csak az érdekesség kedvéért említettem)
- Mini Windows XP (ez a legjobb/legátfogóbb része a HBCD-nek)
Mielőtt bárminek nekiállunk, érdemes az Install all hardware ikont elindítani.
Alapból nincs beállítva a hálózat, a Network setup és a Wireless setup ikonokkal tudunk hálózatot csiholni rá, sajnos az egzotikusabb wifi kártyákat nem ismeri.
-
A HBCD Menu ikont elindítva tudjuk elérni a használható programokat, amelyeket logikusan csoportokba foglaltak. A teljesség igénye nélkül pár hasznos program, de gyakorlatilag minden megtalálható, amire hiba esetén szükség lehet:
- Vírusirtók (Avira free, ClamWin)
- Filemanagerek, böngészők (Total Commander, 7Zip, Explore2fs)
- Takarítóprogramok
- Driver letöltők, backupolók
- Editorok, nézőkék (IrfanView, Notepad++)
- Hálózat (Opera böngésző, putty ssh kliens, WinSCP)
- Partícionáló programok (pl. MiniTool Partiton Wizard)
- Adatmentés-másolás (Unstoppable copier, Partition Find&Mount – sajnos a free verzió sebessége eléggé le van korlátozva)
- Takarítóprogramok
- Jelszavak, termékkulcsok (jelszó nullázás, új felhasználó létrehozása)
- Biztonság/Titkosítás (TrueCrypt)
- Rendszerinformáció (SIW, Speccy)
- Windows XP telepítése pendriveról (ezt már a YUMI miatt nem aktuális)
Sajnos a HBCD sem mindenható, elég régóta nem is fejlesztik, és néhány újabb alaplappal nem működik együtt, ha a Mini XP nem látja a merevlemezt, akkor a BIOS-ban érdemes kikapcsolni az AHCI módot, és a Guid Partíciós Táblával (GPT) formázott merevlemezetekt sem szereti, ennek ellenére én mindig magammal hordok egy CD-t, és a YUMI-s pendriveomon is bérelt helye van.
Xperiment, :))))) kész vagyok tőled :)))))
Még el is gondolkodtam nem én írtam ezt? :)))
De a Hirens az az évtizedek alatt is változatlanul nagyon jó így 2025 tájékán! 😀