Dell Inspiron 3542
Intel® Pentium Dual Core™ 3558U / 4GB / 500GB / NVIDIA GeForce 820M / Linux / Szürke
Az általunk tesztelt példány adatai:
- Kijelző méret: 15.6″ WXGA HD LED GlareType / 1366×768 pixel
- Processzor: Intel® Pentium® Processor 3558U (2M Cache, 1.70 GHz)
- Memória: 4GB DDR3L/1600 MHz /1 slot max. 8GB/
- Merevlemez: 500GB 5400RPM SATA
- Grafikus vezérlő: Intel® HD Graphics
- Dedikált VGA: Nvidia GeForce GT 820M / 2GB DDR3 Ram
- Optikai meghajtó: 8x DVD+-RW DL drive
- Operációs rendszer: Ubuntu Linux 12.04 LTS / Windows 8.1
- LAN: 10/100mbps LAN
- WLAN: Wireless 802.11b/g/n
- Bluetooth: Bluetooth 4.0
- Audió: Beépített Sztereó hangszóró
- HDMI port: Van
- Webkamera: 1,0 MP HD integrált webkamera beépített analóg mikrofonnal
- USB port: USB 2.0 (2db) • USB 3.0 (1db)
- Akkumulátor: 4 cellás – 40 Wh (Lithium-ion)
- Súly: 2.4kg
- Méret: 381,4 x 267,6 x 25,6 mm
- Garancia: 36 hónap
Ára jelenleg: A 3558U processzorral, Nvidia GeForce GT 820M grafikus vezérlővel szerelt változat jelenleg 110.000 – 140.000 Ft között mozog. /Linux vagy Windows 8.1 op. rendszerrel/
A tesztkészülék csomag tartalma:
– Dell Inspiron 3542 notebook
– Hálózati adapter
A készülék a Dell hivatalos oldalán: Dell Inspiron 3542
Külső, felszereltség és használat:
Amit már megszokhattunk a Dell-től, hogy a 3542-es Inspiron széria darabjait is többféle felszereltséggel értékesítik.
A mi kezünkbe az alsó szegmensből került egy darab.
Nem Intel® Core™ i3, Intel® Core™ i5, Intel® Core™ i7 processzor hajtja meg a „lelkét”, hanem Intel® Pentium® Dual-Core processzor 3558U jelöléssel.
Kapunk még alapfelszereltségként 4GB DDR3 memória modult 1600Mhz órajellel, 500GB HDD-t 5400-as fordulatszámmal. Memóriánkat 8GB-ig bővíthetjük a gyártó specifikációja szerint, de csak egy 8GB-os modullal, mivel a gép belsejében, csak 1 memória slot található! Tesztalanyunk dedikált VGA-t is kapott. A gyártó az Nvidia GeForce GT 820M garfikus vezérlőt pakolta bele.
A fentieket elolvasva rádöbbenhetünk, hogy egy „alap” gépet kapunk és még nem tértem ki a külsőre. A külső műanyag-műanyag hátán. Ezzel még nincs is probléma, hiszen az olcsóbb kategóriák mind hasonló műanyag borítást kapnak, de sajnos a touchpad nem sikerült! Az egyik videón mutatom is, hogy az érintőpad bal oldalán jól látható 2-3 milliméteres rés! Oda aztán minden beeshet és be is esik. Erre figyeljünk mikor egy ilyen szériát nézegetünk vásárlás előtt. A fedlap borítása tesztgépünk esetében szürke, de feketével is hozzájuhatunk. Led-ben sem lettünk gazdagok, egyedül a töltés állapotjelző kapott megvilágítást.
A bekapcsológomb gép jobb oldalán található. A szokásos FN funkció billentyűk megvannak. A gépelés viszonylag csendes, nem mozog, nem csörög a billentyűzet!
Nincs probléma a hűtéssel, sem az irodai teljesítménnyel.
Az akkumulátor a 4 – 4.5 órát mindig hozta a folymatos irodai használat során, de csak Ubuntu 12.04 LTS / 14.10 alatt használtam, mivel Ubuntu operációs rendszerrel érkezett alanyunk.
Már pedig, ha kitértünk az operációs rendszerre volt pár észrevételem. Ez csak egy eszmefuttatás nem igazán tartozik a teszthez.
Az jól hangzik, hogy Ubuntu operációs rendszerrel juthatunk hozzá bizonyos szériákhoz, de nem igazán értek vele egyet!
Mivel egyetlen alkalmazást volt hajlandó a Dell megcsinálni a Dell Recovery-t. Ez még működik is, hiszen csak egy recovery, illetve helyreállító pendrive-ot hozhatunk létre, vagy DVD-t. Ez a része pöpec a dolognak. De ha már Ubuntut kapunk, miért nincs konfigurálva a VGA driver/meghajtó? Félreértés ne essék nekem nem okoz gondot a hardverek illesztőjének hangolása Ubuntu Linux alatt. Szóval jó kezdeményezésnek tartom, de ebben a formában feleslegesnek. Természetesen ne ijedjetek meg, lehet kapni Windows 8.1-es operációs rendszerrel és vannak hozzá meghajtó programok a Dell oldalán.
Portok:
Nagyon sok bővítési, illetve csatlakozási portot nem kapunk, mondhatni alapfelszereltséggel találkozhatunk.
Töltőcsatlakozó, SD kártyaolvasó, Kensington zár, Audio, 10/100 Mbps LAN, USB 2.0 (2 db), HDMI, Wireless LAN 802.11 b/g/n (WiFi), USB 3.0 (1 db), Bluetooth v4.0
Szerelés:
Az akkumulátor könnyen kiszerelhető, és egy alap nyílás is van, egy darab csavar eltávolítása és egy kis kipattintás után már is hozzáférünk a HDD-hez, és az egy darab memória foglalathoz.
BIOS:
Driver: Dell Inspiron 3542
Mellette: |
Ellene: |
– Dell Garancia, Támogatás | – Touchpad kivitelezése, hibája |
– Irodai használatra tökéletes választás | – Rossz ár/érték arány |
ÉRTÉKELÉS |
|
Szempontok | Elért pontszámok |
KÜLSŐ: | 6 fröccs |
BELSŐ: | 6 fröccs |
ÁLTALÁNOS HASZNÁLHATÓSÁG: | 7 fröccs |
TÁMOGATOTTSÁG, GARANCIA: | 10 fröccs |
ÁR/ÉRTÉK ARÁNY: | 6 fröccs |
ÖSSZEGEZVE: | 6 fröccs |
Oldalunk nevéhez idomulva az értékelést „fröccsben” mérjük. 🙂 Hagyományosan 10 fröccs a legjobb, 1 fröccs a leggyengébb pontszám.
Tesztjeinkben és fórumtémáinkban mindig próbálunk objektív képet adni a termékekről. Egy-egy terméket mindig a saját kategóriájában pontozunk, így történhet meg az, hogy pl. egy Dell Latitude és egy Dell Inspiron is 10 „fröccsöt” kap értékelésként, vagy egy Iphone és egy Androidos telefon is hasonló értéket kap. |
Egy teljesen átlagos laptopot tudhatunk a kezünkben Dell 3542 formájában, de az Intel® Pentium® 3558U (2M Cache, 1.70 GHz)
processzorral szerelt változatot személyszerint én nem választanám. Teljesen jó irodai feladatok elvégzésére, de a jelenlegi árat magasnak tartom tudásához, felszereltségéhez, anyagminőségéhez képest.
Múlt héten járt egy ilyen a
Múlt héten járt egy ilyen a kezeim között, azon jól illeszkedett a touchpad, viszont a koppintás zavaróan hangos, lötyögős érzés volt a touchpad közepén. Ráadásul a tapipad közepén is van mikrokapcsoló, ami a bal klikket veszi, ez fura és zavaró, lehet amúgy, hogy emiatt lötyög.
A billentyűzete viszont kiváló.
A HDD LED hiánya így informatikus szemmel nézve iszonyat hülyeség.
Nálam a Win 8.1 előtelepített verzió volt, nagy dicséret jár érte, hogy nem volt tele felesleges alkalmazásokkal.
Linux esetén a hibrid grafikát könnyen be lehetett lőni?
A billentyűzet tényleg jónak
A billentyűzet tényleg jónak mondható! A LED hiánya nekem sem volt probléma, sőt nincs fölösleges fény arzenál. Az ati és geforce váltható grafikus adapterrel eddig nem volt gondom ubi alatt. De szó mi szó hegeszteni kell hozzá a rendszert néha. De a touchpad az aggasztó volt, mint te is írtad. Ezzel a felszereltséggel, minőségi kivitelezéssel a 80.000 – 90.000 Ft körüli árat tartanám reálisnak.
link: http://ubuntuhandbook.org/index.php/tag/nvidia-driver/
Én pont arra gondoltam, hogy
Én pont arra gondoltam, hogy szeretem látni a HDD LED villogását 🙂
Amúgy HP jól megoldja, oldalt, egy kevésbé szembe tűnő helyre teszik.
Hát, 80-90-nél szerintem többet ér, ennyiért olyan Asust kapunk, amiben már az akksit sem lehet szétszerelés nélkül cserélni, és a memória/HDD-nek sincs szerelőnyílás kialakítva, jó esetben kapunk egy alaplapra integrált memóriamodult, és ugyan a szét még nem szedtem ilyet, de még arra is esélyt látok, hogy plusz modult sem lehet beletenni.
Szóval Windows nélkül, 3 év garanciával a 110.000 Ft szerintem korrekt ár ezért a gépért.
Nem tudom… Nekem a touchpad
Nem tudom… Nekem a touchpad hibája, a kijelző fedlap bordázott kialakításaa ami minden felnyitáskor szinte vágta az ujjaim, kicsit kiakasztott. Igaz a 3537, 3521 esetében is hasonló, de szerintem itt durvább a felület, Viszont a billentyűzetbe tényleg nem lehet belekötni és ott sima felületet kaptunk. A 3 év garancia esetén is ott a pont, de valahogy úgy érzem számomra nem ér ennyit ez a gép. Lehet ha az i5-4210U processzorral szerelt változatot markolom fel más lenne a véleményem. /és ha jó a touchpad/
Esetleg ha 8GB memóriát kapott volna, meg 1TB-os HDD-t. Na jó tudom, ne akarjak már mindent ingyééé!!! 😀
Amire végül is kiakartam lyukadni, hogy ez a felszereltség nekem nem ér meg ennyit, de akkor már inkább a nagyobb testvéreit venném célba, ha gondolkodnék a Dell 3542-es szérián.
A HP megoldása viszont tényleg jó, hogy oldalt vannak a ledek.